🍽️ Spice Up Your Life with Every Sprinkle!
Premium Dried Tomato Flakes by It's Delish come in a 16 OZ jumbo reusable container, offering a long shelf life and a rich, aromatic flavor. Made in the USA and certified kosher, these non-GMO flakes are perfect for enhancing a variety of dishes while providing essential nutrients.
J**Y
To notch product for making soups!
Excellent product
T**Y
Pretty tasteless
I thought they were pretty tasteless, but that was my mistake when I put them in a little bit of water and microwave them they puffed up had a nice texture and plenty of flavor
S**E
Amazing!
I just received this container and these tomato flakes are the best I've ever had! What an amazing product and oh so many uses. I'm ordering another container today! Thank you, Delish - great product! :)
S**E
Tastes great
Used these in chicken tacos. Such a great burst of flavor when cooked with the chicken.
S**6
Good value and quality!
From what I read the ratio is 7 lbs or more fresh for 1 lb of dry. So a medium large tomato fresh of 7 ounce size would be equal to 1 ounce or about 28 grams of dried tomato. Therefore this 16 ounces jar of tomatoes is equal to 16 fresh raw tomatoes. The cost of the fresh tomatoes retail that goes into this product costing $35 for 1 lb jar then is 7 tomatoes x approx $2 per lb for fresh equals $14. So for the same equivalent of fresh tomatoes this cost over 2x what you pay for the fresh. Is that fair? Well, consider that the fancy reusable jar cost about $1.50 bulk plus label and and consider the extra labor and energy to prepare the tomatoes, sort and cut and package into a box which also costs money, and it is a fair price but a lot more expensive than a quality fresh tomato. If you are out camping though or just like the flavor it is not really expensive for a convenient light weight food item. And a tomato has a lot of healthy fiber and vitamins etc. Verdict is these are good product for the money IMHO.
R**I
Freeze dried tomatoes
I think these are great for soup and and salad wants to hydrated. I would buy them again. They are kind of expensive though.
J**R
Really yummy
These are delicious, so flavorful and I’m happy there’s no added salt. I want to buy again and again but the price at $40 is so steep that it’ll have to just be a rare treat.
I**
Great product
I use this product to make rice and everybody loves it. This is an awesome product keeps me from buying fresh vegetables that don’t last as long so thank you for a great product.
Trustpilot
1 day ago
1 week ago