The SLXD24/B58 Wireless System delivers transparent, 24-bit digital audio and rock-solid RF performance for a wide range of applications, from day-long conferences to nighttime performances. Operate up to 32 compatible systems per 44 MHz band, with easy setup and optional rechargeability accessories for wireless excellence, wherever required. Ships with SLXD4 single-channel receiver, SLXD2 handheld transmitter with the Beta 58A cardioid dynamic capsule, antenna and rackmount accessories and 2 AA batteries.
| ASIN | B084Z9X7ZG |
| Antenna Location | Video Conference |
| Audible Noise | 60 Decibels |
| Best Sellers Rank | #8,093 in Musical Instruments ( See Top 100 in Musical Instruments ) #131 in Handheld Wireless Microphones & Systems |
| Brand | Shure |
| Built-In Media | (1) SLXD2 handheld transmitter with the Beta 58A supercardioid dynamic microphone capsule and (1) SLXD4 single-channel receiver with antenna and rackmount accessories, (1) zippered bag and (2) AA batteries |