The Milwaukee C12RAD-202C is a compact, battery-powered right angle drill featuring a 12V motor delivering up to 120W and 12 Nm torque. Weighing only 1.1 kg, it includes two 2.0Ah lithium-ion batteries, a charger, and a durable BMC case, making it perfect for professionals needing power and portability in tight spaces.
| Manufacturer | milwaukee |
| Part Number | 4933441218 |
| Product Dimensions | 33.6 x 23.6 x 10.1 cm; 1.1 kg |
| Batteries | 2 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | C12RAD-202C |
| Colour | Black |
| Material | Metal |
| Power Source | Battery Powered |
| Voltage | 12 |
| Maximum power | 120 Watts |
| Torque | 12 Newton Meters |
| Item Package Quantity | 1 |
| Speed | 800 revs |
| Special Features | Compact |
| Included Components | C12 RAD-202C Compact Right Angle Drill 12V 2 x 2.0Ah Li-ion |
| Batteries included? | Yes |
| Batteries Required? | No |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Battery description | Lithium-Ion |
| Item Weight | 1.1 kg |
A**S
Nice little right angled drill. QC could be better though from a top brand
T**R
awesome
Well built, smooth and powerful with a good 10mm chuck. I am a bit of a fan of these milwaukee 12v tools now. Im a carpenter by trade so am fussy with my tools but this is sweet as eh!