The Milwaukee MILC12PC0 is a 12V cordless pipe cutter designed for professional plumbers and contractors. It delivers fast, burr-free cuts on copper pipes up to 28mm, with a lightweight 1.3kg build for easy portability and use in tight or overhead spaces. Its durable construction withstands tough jobsite conditions, making it a reliable tool for daily pipe cutting tasks.
| ASIN | B003TV4Q7U |
| Best Sellers Rank | #33,027 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #10 in Tubing Cutters |
| Brand | Milwaukee |
| Customer Reviews | 4.4 4.4 out of 5 stars (509) |
| Date First Available | 8 December 2011 |
| Item Weight | 1.3 Kilograms |
| Item model number | MILC12PC0 |
| Manufacturer | Milwaukee |
| Manufacturer Part Number | MILC12PC0 |
| Model | C12 PC-0 Compact Pipe Cutter 12V Bare Unit |
| Product Dimensions | 36.5 x 8.1 x 13.4 cm; 1.3 kg |
| Voltage | 12 Volts |
| Wattage | 2 watts |
I**I
A**R
It took me a couple of years to take the plunge to buy one of these beauties & wish I'd bought it sooner, perfect for price work when you're cutting 28mm tube all day, never tracks & no achy handfrom a pipe slice, 22mm tube is good too after a day or 2's use once you've got the knack, 15mm tube not so much, it regularly mangles the tube but I'll swallow that, worth every penny Very sturdy Shook off being dropped off of 10 tried steps countless times I recommend an analternative to Milwaukee battery only because of the money saved, do some research & find a recommended make, a 4 amp battery is a little bit clunky but will last 3 to 4 days contuious use
K**C
Quality item
M**R
Can’t get ahold of product, doesn’t work the spring is broken and won’t cut the copper
J**V
The cutter is great nothing bad to say, if you're tired of the old style tubing cutters this is your ticket. OK no for the other news if you but the C12 PC-0 it is the European version (UK and Down under). The 2471-21 is the USA version. Only difference is the specs UK 1/2 to 1.5" and the US is .5" to 1". That is the only difference I can find. Just thought buyers should be aware of this.